Ders Kayıt İşlemleri
4.1.2017 09:46:32

Üniversitemiz Akademik Takvimde Belirtilen Tarihlerde Öğrenci Bilgi Sistemi üzerinden ders kayıt işlemleri yapılmaktadır.

Belirtilen süre Dahilinde Yapılmayan Ders Kayıtları Mazeret Kaydına tabi olacaktır.

Ders kayıt işlemlerinin sorunsuz bir şekilde tamamlanabilmesi için aşağıdaki uyarılara dikkat edilmesi gerekmektedir:

  • Öğrenci numarası ve şifre ile sisteme giriş yaptıktan sonra “Ders Kayıt İşlemleri” menüsüne giriniz. Ders Kayıt ekranınızda sayfasının en üst kısmında Harç Bilgileri ile ilgili alanları kontrol ediniz.

Örnek görüntü aşağıda verilmiştir.

      

  • Harç ücreti ödenmeden ders seçme işlemi yapılabilecek fakat kesinleştirme işlemine sistem izin vermeyecektir, bu durumda karşınıza aşağıdaki gibi bir ekran görüntüsü gelecektir.

      

  • Harç ücreti ödendiğinde "Genel Bakiye" kısmı aşağıdaki gibi "0,00 TL" olarak değişecek ve sistem ders kaydınızı onaylamanıza izin verecektir.
  • Ders Kayıt menüsünden girdiğinizde karşınıza aşağıdaki gibi bir pencere gelecektir:

     

 

Dönem Dersleri: Öğrencinin kayıtlı olduğu bölümde açılan dersler ve bu derslere ek olarak müfredatın da yer alan fakat hiç almadığı dersler listelenir.

Alttan Dersler: Bu seçenek seçildiğinde öğrencinin başarısız olduğu dersler listelenir. Bu dersler, öğrenci ders kaydı ekranına girdiği anda öğrencinin başarısız olduğu ders, aktif dönemde açılmış ise otomatik olarak Alttan eklenir.

Üstten Ders Alma: Bu seçenek seçildiğinde öğrencinin bulunduğu sınıfın bir üstündeki dersler listelenir. Öğrencinin genel not ortalaması yönetmelikteki kurallara uygun ise bu dersler seçilebilir. Bu derslerden herhangi biri seçildiğinde Üstten olarak işaretlenir.

Birinci Bölüm:

Üstte yer alan birinci bölüm öğrencinin seçebileceği derslerin listelendiği kısımdır.

Bu bölümden butonu ile istediğiniz dersi ekleyebilirsiniz veya  butonu ile eklenen dersleri seçilen dersler listesinden çıkarabilirsiniz.

 

 Tekrar Edilmesi Gereken Dersler:

Bu bölümde, önceki dönemlerde alınıp başarısız olunan dersler listelenmekte olup, ikinci bölüme alttan alınan dersler olarak otomatik olarak yüklenmektedir. Başarısız olunan derslerin tamamı bu alanda listelenmiyorsa veya ikinci bölüme eklenmemişse, Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı'na başvurunuz.

Tekrar Edilmesi Gereken Dersler bölümüne eklenen bu dersleri öğrenci silemez veya değiştiremez. Bu işlemi sadece danışman yapabilir.

 İkinci Bölüm:

Seçilen derslerin listelendiği bölümdür.

Herhangi bir ders birinci bölümden seçildiği anda bulunduğu listeden alınır ve ikinci bölüm yani seçilen dersler listesine eklenir. İkinci bölümden de çıkarıldığı anda buradan silinerek Birinci Bölüme eklenir.

  • Kaydolmak istenilen dersler seçildikten sonra butonuna tıklanması gerekmektedir.  Bu aşamadan sonra eklenilen derslerde öğrenci tarafından değişiklik yapılamaz. Öğrenci Kesinleştirme Durumu: Öğrenci ders kaydı yapmadı veya onaylamadı ise Kesinleştirmedi, öğrenci ders kaydını yaptı ise Kesinleştirdi olarak görüntülenir.
  • Kesinleştir işlemini yapan öğrencinin danışmanın kontrolu ile Onay verilecektir.
  • Ders kayıt işlemi tamamlandığında aşağıdaki gibi bir ekran görüntüsü karşınıza çıkacaktır.

     

  • Ders kaydını zamanında yapamayan öğrenciler ve ders kayıtlarında değişiklik yaptırmak isteyen öğrencilerimiz Akademik Takvimde Belirtilen Ekle-Bırak Tarihlerinde danışman öğretim elemanlarına başvurmaları gerekmektedir. Öğrencilerimiz ekle-bırak günleri içerisinde danışmanları vasıtasıyla derslerinde değişiklik yaptırabilirler.